Atari XL/XE Scene

 Strona informacyjna polskiej sceny Atari XL/XE

Dodaj do ulubionych Ustaw jako stronÄ™ startowÄ… RSS PL EN

   Wyszukaj pliki   





więcej

          Menu          


>Newsy  
>Artykuły
>ZdjÄ™cia ze zlotów  
>Gry online  
>Domeny  
>Linki  
>Bazar
>Reklama
>O nas  
>Kontakt  

Najnowsze pliki


>Forever 14
>SillyPack 2k12
>New Years Disc 2k13
>Silly Venture 2012 stuff (SpartaDos)
>Silly Venture 2012 stuff (MyDos)
>Snowman (DF7)
>Snowman (SQZ)
>Graph2Font 3.8.7.8
>Atari Interlace Studio 1.03

Najbliższe zloty


Forever 10 - 13-15 III 2009, Trencin< ? echo $txt_zlot_slowacja;? >
Grzybsoniada - 29-31 V 2009, Częstochowa< ? echo $txt_zlot_polska;? >

Reklama



Subskrypcja


zapisz siÄ™!

Qmeg ver. 3.x - uzupełnienie


Ten krótki artyku³ piszê po to, aby poprawiæ, oraz uzupe³niæ Wasze wiadomo¶ci o tym po¿ytecznym systemie. Tak siê bowiem nieciekawie sk³ada, ¿e wiêkszo¶æ (o ile nie wszystkie) jego opisy w jêzyku polskim pomijaj± pewne rzeczy, lub nawet podaj± b³êdne informacje, je¶li chodzi o klawisze funkcyjne. Chodzi mi o kombinacje z Control i Shift+Control, które dzia³aj± w edytorze systemowym (MLM, DOSy i inne u¿ytki, o ile systemowe przerwanie klawiatury nie jest zablokowane). Prawdy uda³o mi siê dopiero doszukaæ w starym holenderskim Mega Magazine. Rzecz jest o tyle dziwna, ¿e polskie opisy s± w³a¶nie t³umaczeniem tego artyku³u i nie mam pojêcia, sk±d móg³ siê wzi±æ ten tragiczny b³±d...

...A mianowicie we wszystkich opisach znaczenie kombinacji klawiszy Control + 8 podawane jest jako: "dzia³a podobnie jak break przy edytowaniu z klawiatury" (cytujê z pamiêci). Jest to nieprawda! Jest to bowiem wektor u¿ytkownika. Po naci¶niêciu tej kombinacji system skacze do programu, którego adres jest podany pod adresem $0238! Jest to rewelacyjna funkcja, która mo¿e mieæ ró¿ne zastosowania, np.:

- Przy czêstym wychodzeniu z programu u¿ytkowego do DOSa i powracaniu przez RUN mo¿emy tam przepisaæ adres startowy, dla naszej wygody.
- Kombinacja mo¿e uruchamiaæ procedurê robi±c± awaryjny save pamiêci na dysk.
- Mo¿e uruchamiaæ procedurê sprawdzaj±c± i ustawiaj±c± gêsto¶æ dysku w stacji XF551.
- Mo¿e wskazywaæ adres startu menu Qmega. Przydatne np. w DOS Control, który po u¿yciu reset (nawet Select+Reset) odmawia ponownego uruchomienia przez RUN). Albo adres startu MLM.
- Jak±¶ procedurkê kontroluj±c± cokolwiek (przydatne dla koderów u¿ytków).
I nieskoñczon± ilo¶æ innych zastosowañ.

W wiêkszo¶ci opisów podaje siê jedynie klawisze funkcyjne z Control+cyfra, pomijaj±c inne, pozwalaj±ce konfigurowaæ stacjê #1. A oto one:
- Shift + Control + N - stacja #1 normal.
- Shift + Control + U - stacja #1 ultra speed.
- Shift + Control + H - stacja #1 happy warp.
- Shift + Control + / - ramdysk A na stacjê #1.
- Shift + Control + Inverse - ramd. B na st. #1.

Warto zwróciæ uwagê, ¿e w wersji Qmega 3.8 (by Gumi/Tight) zamiast ultra speed jest toms turbo, ale mimo, ¿e w menu w³±cza siê je klawiszem T , w edytorze kombinacj± w³±czaj±c± toms turbo jest nadal Shift + Control - U . Mo¿na st±d wywnioskowaæ, ¿e Gumi przerabiaj±c Qmega równie¿ nie zna³ tych kombinacji (inaczej chyba by je zmieni³)!

Podsumowuj±c, s± to rzeczy bardzo przydatne i mam nadziejê, ¿e od teraz wszyscy koderzy bêd± pamiêtaæ, ¿eby nie uniemo¿liwiaæ u¿ywania tych klawiszy w swoich programach.

Jurgi II/Tristesse


autor:

komentarz:

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wpisy niecenzuralne, nie na temat będą usuwane, a ich autorzy mogą być pozbawiani możliwości dodawania komentarzy. Szczegółowy regulamin do wglądu w siedzibie redakcji. :)